ÖZEL HABER – CHP Dêrsim’de seçim sonucuna itiraz etti

CHP Dêrsim’de seçim sonucuna itiraz etti

DÊRSİM – Seçim sonuçlarının ardından yaptığı açıklamada, “Halkımızın kararına saygı duyuyor, kentimiz için hayırlı olmasını diliyorum” diyen CHP adayı Ali Mustafa Çelik, seçim sonuçlarına dair itirazda bulundu. Çelik’in itirazı nedeniyle Orhan ve Konak’ın önümüzdeki iki gün içerisinde almayı planladığı mazbatanın veriliş tarihi ertelendi.

Dêrsim’de Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) belediye eş başkan adayları Cevdet Konak ile Birsen Orhan, 31 Mart seçimlerinde aldıkları 6 bin 761 oyla seçimi kazanırken, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Ali Mustafa Çelik, 5 bin 604 oyla ikinci oldu.

‘SAYGI DUYUYORUM’ DİYEN ADAY İTİRAZ ETTİ

Seçim sonuçlarının ardından yaptığı açıklamada, “Halkımızın kararına saygı duyuyor, kentimiz için hayırlı olmasını diliyorum” diyen CHP adayı Çelik, bugün İlçe Seçim Kurulu’na seçim sonuçlarına dair itirazda bulundu. İlçe seçim kurulu CHP’nin itirazına dair 5 Nisan’da cevap verecek. Kuruldan CHP’nin talebinin aksine bir karar çıkması durumunda il seçim kuruluna itiraz ederse karar 8 Nisan’da alınacak.

MAZBATA GEÇ VERİLECEK!

CHP’nin itiraz sürecine olumlu yanıt verilmemesi durumunda ise Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurma hakkı bulunuyor. YSK’nin başvuruya dair en geç 15 Nisan’a kadar cevap vermesi gerekiyor. Yaptığı ilk açıklamada sonuçları sağ duyu ile karşıladığını belirten Çelik’in 1157 oy fark ile seçimleri kaybetmesine rağmen, Wan Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Abdullah Zeydan’a dönük irade gaspının gerçekleştiği bugün yaptığı itiraz tepkiye neden oldu.

Çelik’in itirazı nedeniyle Orhan ve Konak’ın önümüzdeki iki gün içerisinde almayı planladığı mazbatanın veriliş tarihi ertelendi.

Fırat Can ARSLAN

Sohbeti Aç
Sizi Dinliyoruz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?