Gazze’deki hastane katliamına dünyadan tepkiler yükseldi

İsrail’in Gazze’de bulunan hastaneye yönelik bombardımanında en az 500 kişinin yaşamını yitirdiği katliama dünyadan tepki yağdı

İsrail’in Gazze’de bulunan El-Ehli Baptist Hastanesi’ne yönelik bombardımanında, en az 500 kişi yaşamını yitirdi. İsrail’in gerçekleştirdiği katliama, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) başta olmak üzere dünyadan tepki yağdı.

BM: Saldırılar sonlandırılmalı

Saldırıyı şiddetle kınayan Birleşmiş Milletler (BM), siviller ve sağlık tesislerine yönelik saldırıların sonlandırılması çağrısı yaptı. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), “UNFPA, yüzlerce insanın ölümüne neden olan Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne yönelik saldırıyı şiddetle kınıyor” açıklaması yaptı.

 WHO: Sağlık hizmetleri korunmalı

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sanal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İlk haberler yüzlerce ölü ve yaralı olduğuna işaret ediyor. Sivillerin ve sağlık hizmetlerinin derhal korunması için çağrıda bulunuyoruz” mesajı paylaştı. Ghebreyesus, İsrail tarafından yapılan hastanelerin tahliye talebinin geri alınması talebinde bulundu.

UNICEF: Acil Ateşkes

UNICEF, acil ateşkes çağrısında bulunarak, “UNICEF, yüzlerce sivilin ölümüne yol açan Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine yönelik saldırıyı şiddetle kınıyor” ifadelerine yer verdi. Çocuklar, siviller ve onların kullandığı altyapıların korunması gerektiği belirtilen mesajda, “Acilen ateşkes ve insani yardım erişimine ihtiyacımız var” çağrısı yapıldı.

Kanada: Kabul edilemez

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, saldırının korkunç ve kabul edilemez olduğunu belirtti.

Mısır: İnsani hukukun ciddi bir ihlalidir

Mısır hükümeti de İsrail’i “toplu cezalandırma politikalarına” derhal son vermeye çağırdı. Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Mısır Arap Cumhuriyeti, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki el-Ehli Baptist Hastanesini bombalayarak yüzlerce masumun hayatını kaybetmesine neden olan saldırıyı en güçlü ifadelerle kınadı. Sivil tesislerin kasıtlı olarak bombalanmasının uluslararası ve insani hukukun ciddi bir ihlalidir” diye belirtildi.

İran: Vahşi bir savaş suçu

İran Dışişleri Bakanlığı, katliamı “vahşi bir savaş suçu” ve “soykırım” olarak nitelendirdi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İsrail’in uluslararası hukukun ilke ve kurallarına en ufak bir bağlılığının olmadığını bir kez daha dünyaya ilan ettiğini ifade etti. İran’ın saldırıyı en güçlü şekilde kınadığını aktaran Kenani, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplumdan, Gazze’de işlenen savaş suçunun boyutlarının hızla araştırılması ve olayın sorumlusu İsrailli yetkililerin yargılanması konusunda, sorumluluğunu yerine getirmesini beklediklerini dile getirdi.

Katar: Vahşice bir katliam

Hastane saldırısını kınayan Katar, saldırıyı “vahşice bir katliam ve uluslararası hukukun ihlali” olarak nitelendirdi.

Ürdün: Uluslararası koruma sağlanmasını istiyoruz

Ürdün hükümeti, “Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi saldırısını şiddetle kınıyor, Filistin halkı için uluslararası koruma sağlanmasını ve savaşın derhal sona ermesini istiyoruz” açıklaması yaptı.

Arap Birliği: Batı bu trajediyi derhal durdurmalı

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebul Gayt, saldırıya dair yaptığı açıklamada, “Hangi akıl hastası, savunmasız insanların olduğu bir hastaneyi kasten bombalar? Arap kurumlarının savaş suçlarını belgelediğini ve suçluların yaptıkları yanına kar kalmayacak. Batı bu trajediyi derhal durdurmalı” şeklinde konuştu.

Rusya: Açık savaş suçu

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev de, saldırıyı kınayarak, “Gazze Şeridi’nde bir hastaneye yapılan korkunç saldırı açıkça savaş suçudur” ifadelerinde bulundu.

YENİ YAŞAM

Sohbeti Aç
Sizi Dinliyoruz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?