Dersim’de coşkulu Newroz: ‘Kawa’ların ateşini söndürmeyeceğiz’

Dersim’de coşkulu Newroz: ‘Kawa’ların ateşini söndürmeyeceğiz’

Dersim Newroz’u ‘DEM Rabe’ sloganıyla Seyit Rıza Meydanı’nda kutlandı. Kutlamaya DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Koçyiğit, Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu katıldı.

Duygu KIT

DERSİM-Dersim Emek ve Demokrasi Platformu tarafından organize edilen Dersim Newroz’u, Seyit Rıza Meydanı’nda coşkulu bir kalabalıkla kutlandı. Kutlamalar için binlerce kişi alana “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Biji berxwedana zindana” ve “Biji Newroz” sloganları ile giriş yaptı.

NEWROZ ALANI DOLUP TAŞTI

Birçok kişinin yöresel kıyafetleriyle geldiği alanda, 2017’de Diyarbakır Newrozu’nda öldürülen Kemal Kurkut’un posterleri ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının bayrakları taşındı.

Bayraklarla süslenen Newroz alanında, Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde kitle halaylar çekerken, gençlerin yöresel kıyafetleri dikkat çekti.

TERTİP KOMİTESİ: ‘NEWROZ’UN ATEŞİ SÖNMEYECEK’

Newroz programı başlamadan önce özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından Newroz Tertip Komitesi adına DEM Parti Dersim İl Eşbaşkanı Özcan Gürtaş konuşma yaptı. Gürtaş, “Newroz’un hiç sönmeyen ateşi özgürlük ve mücadele yolunda bizlere ışık tutmaktadır. Yüzyıllık tekçi, inkarcı politikalara karşı bu ışık hiç sönmeyecektir. Kawa’ların özgürlük ateşini söndürmeyeceğiz.“ dedi.

NEWROZ ALANINDAN HÜDA-PAR’A TEPKİ

Gürtaş, HÜDA-Par Dersim Belediye Başkan adayının, ‘Dersim Alevi kentidir’ sözlerine tepki göstererek, ‘HÜDA-PAR bize şu mesajı vermek istemektedir: ‘Kapınıza kadar geldik, evinize de gireceğiz’ diyorlar. Bu nedenle tavrımızı kazanacak olan devrimci güçler etrafında birleşmeliyiz. Kendileri bu topraklardan def etme zamanı. Zaman DEM Parti zamanıdır. Birleşme ve kendimizi koruma zamanıdır.‘

KOÇYİĞİT: ‘AKP-MHP MODERN DEHAKLARDIR’

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit Newroz alanından Gülten Kışanak, Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Selahattin Demirtaş ve Nurhayat Altun’a selam göndererek “113 gündür Kürt sorununun demokratik çözümü ve Sayın Öcalan’a uygulanan tecritin kaldırılması için bedenlerini açlığa yatıran siyasi mapuslara Seyit Rıza Meydanı’ndan bir selam gönderelim.” dedi.

‘BUNCA YILDIR İKTİDARDA NEDEN DERSIM’E HİZMET ETMEDİNİZ?’

“JİTEM ittifakına karşı Dersim’in bağrından çıkmış, Dersim halkının Dersim İttifakı var.” diyen Koçyiğit şöyle devam etti,

“Bu kutsal toprakları ele geçirmek istiyorlar. Her yere baraj yaptılar. Insanlarımızı açlıkla, yoksullukla terbiye etmeye çalıştılar. Belki yüzlerce Dersim nüfusu başka kentlerde yaşıyor. Yaşıyor. Biz Dersimliler hiçbir zaman doğduğumuz topraklarda doyamadık. Neden? Çünkü bu sistemin Dersim ile bir derdi var. 38’de katliam yaptı, baş eğdiremedi. Buraya her türlü oyunu sergiledi, baş edemedi. Şimdi ne yapıyorlar bizi içeriden kuşatıyorlar. Yüzü Kürt görünümlü Alevi olan adaylarla karşınıza çıkıp yalan söylüyorlar. Ne diyorlar? ‘Biz size hizmet edeceğiz’ diyorlar.Soruyorum. Bunca yıldır iktidardasınız niye Dersim’e hizmet etmediniz?“

‘DERSİM’DE AKP’YE GİDEN HER OY JİTEM’E GİDECEKTİR’

“Bize oy verin yoksa bir daha kayyum atanacak diyorlar. Biz Seyit Rıza Meydanı’ndan, bu yol düşkünlerine, bu yoldan çıkanlara sesleniyoruz: Aklınızı başınıza alın. Halkımızı kandırmayın. Dersim halkının size verecek tek bir oyu yok.Bırakın oyu, Dersimlinin size verecek selamı bile yok.” diyen Koçyiğit son olarak şunları söyledi,

“AKP’nin ikinci adamı cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz buraya geldi. Gün boyu buradaki sivil toplum kuruluşlarıyla toplamsaldır. Acaba ne konuştu? Ne konuştu biliyor musunuz? Dersim’in hesabını yapıyor. Evet AKP Dersim’i almak istiyor. Seyit Rıza Meydanı’ndan Dersimlilere soruyorum, Bu siyasete geçit verecek misiniz? Dersim’de AKP’ye giden her oyun JİTEM’e gittiğini, AKP’ye verilen her oyun taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmayacağız diyen kirli ittifaka gittiğini Dersim halkı iyi bilmelidir. Hiç kimse o tatlı dillere, o tatlı vaatlere kanmamalıdır.“

Newroz programı kapsamında DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, Dersim Belediyesi Eşbaşkan adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak, Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, Sosyalist Meclisler Federasyonu Temsilcisi Mahir Gürz, Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş konuşma yaptı.

NEWROZ ATEŞİ GENÇLER TARAFINDAN YAKILDI

Newroz ateşinin gençler, milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri tarafından yakılmasıyla birlikte ateş etrafında barış ve kardeşlik çağrısı yapıldı. Newroz ateşinin yakılmasının ardından sanatçılar Gülseren Medar, Ali Doğan Gönültaş ve BEKSAV Müzik Topluluğu sahne aldı.

Duygu KIT/DERSİM

Sohbeti Aç
Sizi Dinliyoruz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?