ABF’den Can Atalay tepkisi: AKP yargısı demokrasiyi ve vicdanlarımızı katlediyor!

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi hakkındaki karar TBMM Genel Kurulunda AKP’li Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ tarafından okutuldu. Böylece Can Atalay’ın vekilliği düşürüldü. Karara tepki yağıyor.

Yazılı bir açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), “Artık kabuslarımızdan başka kaybedecek bir şeyimiz kalmadı” dedi.

“AKP yargısı demokrasiyi ve vicdanlarımızı katletmeye devam ediyor” diyen ABF, şunları kaydetti:

“On binlerce yurttaşın oyları ile seçilmiş Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü. Tarihe kara leke olarak geçen AKP marifetlerinden birine daha tanık olduk. Bu antidemokratik karar ile özü itibarıyla halkın iradesine darbe yapılmıştır. Tarihin her döneminde, en ağır koşullar altında dahi demokrasi ve eşitliği savunmaktan geri durmayan Aleviler bugün de aynı tavrını sürdürecektir. Can Atalay bizim vekilimizdir ve öyle kalacaktır. AKP iktidarı, Madımak’ın tescilli katillerini serbest bırakırken halkın iradesi ile seçilmiş bir hukukçuyu keyfi olarak tutsak ediyor. Hırsını alamayan faşist zihniyet vekilliğini düşürüyor. Bu açıkça hukukun katlidir, adaletin ve vicdanların katlidir.

“AKP YARGISI HİTLER’E PARMAK ISIRTMIŞTIR” 

Bu yanlıştan vazgeçilmelidir. Can Atalay derhal serbest bırakılarak meclisteki görevinin başına geçmelidir. Bu karar dünya demokrasi tarihinin karanlık lekesi olmuştur. AKP yargısı Hitler’e parmak ısırtmıştır. Biz Aleviler ırkçıların ve şeriatçıların tam karşısında durmaya devam edeceğiz.
Herkes için demokrasi, herkes için eşitlik ve özgürlüklerin olduğu bir ülkeyi hep birlikte kuracağız.”

PİRHA/ANKARA

Sohbeti Aç
Sizi Dinliyoruz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?