TİP Milletvekili Can Atalay’ın vekilliği düşürüldü!;ERKAN BAŞ: FERMAN SARAYIN, ATALAY HALKINDIR

can atalay tip milletvekili

Tutuklu Milletvekili Can Atalay AYM’nin hak ihlali kararı vermesine rağmen tahliye edilmezken, vekilliğinin düşürülmesi için TBMM’de Yargıtay kararı okundu.

TİP Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi hakkındaki karar, Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü oturumunda gündeme alındı. Kararın Danışma Kurulu’nda AKP ve MHP’nin önerisi ile gündeme alınmasının ardından CHP kapalı oturum yapılmasını istedi.

CHP’nin Kapalı oturum talep ettiği önergesinde, “Konu yalnızca bir milletvekilinin seçme seçilme hakkının engellenmesi değil açık biçimde anayasanın ihlal edilmesi ve yüksek yargı organları arasındaki çatışma üzerinden anayasal düzenin işlemez hale getirilmesidir. Türkiye cumhuriyeti Anayasası’nın ihlali anlamına gelen ülkemizin ve demokratik rejimin geleceğini tehdit eden bu gelişmeyi değerlendirmek üzere kapalı oturum talep ediyoruz” denildi.

AKP’li Bekir Bozdağ’ın, kapalı oturum oylaması yapılacağı yönündeki konuşması esnasında  muhalefet milletvekilleri sıralara vurarak durumu protesto etti.

Kapalı oturum için izleyiciler ve gazeteciler Meclis genel kurulundan dışarı çıkarıldı.

Atalay kararını AKP’li Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ okudu. Kararın okunmasının ardından Atalay’ın milletvekilliği düştü.

BAŞ: SİZE BOYUN EĞMEYECEĞİZ

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararın okutulduğu TBMM oturumunda yaptığı konuşmada  “Öldürseniz de, vekilliğimizi düşürseniz de size boyun eğmeyeceğiz!” dedi.

“TARİHE YÜZ KARASI OLARAK GEÇTİNİZ”

Meclis’te bulunan muhalefet milletvekilleri tepki göstererek, “Yazık tarihe yüz karası olarak geçtiniz” dediler.

TİP’LİLER SOKAĞA ÇIKIYOR

Türkiye İşçi Partisi, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi üzerine yurdun dört bir yanında sokağa çıkacağını duyurdu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, tutuklu bulunan TİP Milletvekili Can Atalay’la ilgili Yargıtay kararının Meclis’te okunmasına ilişkin olarak, “Mafyada böyle yaparlar, bazen suçlu olduğunu bildiklerini yanlarında tutarlar ve en pis işleri onlara yaptırırlar” dedi.

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un yurt dışında bulunması sebebiyle koltuğunu geçici süreyle devrettiği TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ, cezaevindeki Milletvekili Can Atalay hakkındaki hüküm ile ilgili Yargıtay’dan gelen yazıyı TBMM Genel Kurulu’nda okuttu. Yazının okunması ile Atalay’ın milletvekilliği; Anayasa Mahkemesi’nin iki kez verdiği hak ihlali kararına rağmen düştü.

BAŞ: FERMAN SARAYIN, ATALAY HALKINDIR

Sosyal medyadan da açıklama yapan Erkan Baş, “Ferman Saray’ın, Can Atalay halkındır. Bizler direneceğiz, kazanacağız. Darbeciler de işledikleri tüm suçların hesabını bir bir verecek. Yanlarına kalmayacak, unutulmayacak. Can Atalay’ın milletvekilliğini düşürmek ‘Ben bu ülkenin anayasa ve kanunlarını tanımıyorum, aklıma ne eserse onu yaparım’ demektir. Bunu karşılıksız bırakmayacağız. Darbecilere karşı ülkemize sahip çıkmak için tüm yurtta sokağa çıkıyoruz. Tüm yurttaşlarımızı davet ediyoruz” dedi.

PİRHA/ANKARA

Sohbeti Aç
Sizi Dinliyoruz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?