PSAKD Bornova’dan dayanışma kahvaltısı: Alevileri teslim alma planını bozacağız

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İzmir/Bornova Şubesi, düzenlediği dayanışma kahvaltısında Gağan’ı kutladı.

Bornova’da bulunan Sırrı Aydoğan Kültür Merkezinde gerçekleşen dayanışma kahvaltısına Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Mustafa Aslan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ege Bölge Sorumlusu Kemal Yıldız, Alevi kurum/cemevi temsilcilerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri katıldı.

Çok sayıda yurttaşın katıldığı etkinlik Gağan’ın temsili karakteri olan Kalo Gağan ve Fadikê’nin davul zurna eşliğinde canlandırıldığı performans büyük ilgi gördü.

ÇEDES ELEŞTİRİSİ

Açılış konuşmasını yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Bornova Şube Başkanı Barış Çelik, Alevilerin eşit yurttaşlık mücadelesine vurgu yaptı. ÇEDES projesini eleştiren Çelik, “Demokratik bir ülkede toplumlar hangi haklara sahipse, Aleviler de bu temel haklarını yurttaşlık bağlamında aynı derecede talep etmektedir. Örneğin ‘Alevilerin anayasal olarak varlığının resmen tanınması’ bu anlamda bir başlangıçtır. Bu yıl ÇEDES adı altında bir proje geliştirerek Alevi çocuklarına zorunlu din dersinin yanında birde okullara imam veya öğretmen yeterliliği olmayan kişilerce ahlak adında dersler verilmek istenmektedir. Alevi Bektaşi Federasyonu olarak bizler bu projenin kaldırılmasını talep etmekteyiz. Diyanet dayatmasından vazgeçilip, inançların sivil hayata bırakılmasını, kurulan Alevi Bektaşi Başkanlığı’nı da kabul etmediğimizi devletin bizleri kendine göre şekillendiremeyeceğini belirtmek isterim” dedi.

 

ASLAN: TESLİM ALMA PLANINA TESLİM OLMAYACAĞIZ

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Mustafa Aslan ise AKP’nin Alevilere yönelik asimilasyon hamlelerine tepki gösterdi. Aslan, Alevi toplumun teslim alma planına teslim olmayacağını dile getirerek, “Her geçen gün dayanışmaya mücadeleye etmeye ihtiyaç var. Tekçi, ırkçı, yok sayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Demokrasiden, laiklikten, özgürlükten yana olan bizler birlikte mücadeleyi etmeyi başarmak zorundayız. Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet’in müdürlüğü gibi hareket ediyor. AKP eğitim sistemini medreseye dönüştürüyor. Bizim cumhuriyet ile bir derdimiz var; oda cumhuriyetim demokratikleşmesidir. Herkesin kendi dili, inancı, rengi ile yaşayabileceği bir cumhuriyet istiyoruz. Bu ülkeyi şeriata götüren bu iktidara bir ders vermek zorundayız. Aleviler üzerinde bir oyun bar ve iktidar tüm sinsi planlarını uygulamaya koyuyor. Alevi pirlerini para ve iş ile terbiye etmeye, teslim almaya çalışıyorlar. Bilsinler ki onlara boyun eğmeyeceğiz, daha güçlü önlerine duracağız ve oyunlarını bozacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Gağan’ın temsili karakteri olan Kalo Gağan ve Fadikê’nin davul zurna eşliğinde canlandırıldığı performans sergilenirken, etkinlik müzik dinletisi ile son buldu.

PİRHA/İZMİR

Sohbeti Aç
Sizi Dinliyoruz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?