Dersim’de 1600 personelle deprem tatbikatı

deprem

 Bilim insanlarının deprem uyarısında bulunduğu Dersim’de 1600 personele eğitim verildi. Doğu Anadolu Fay Hattı ile Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kesiştiği noktada bulunan ve sürekli bilim insanlarının ‘deprem’ uyarısında bulunduğu Dersim’de, Jandarma Komando birliklerinden ve polis Özel Harekat ile Polis çevik kuvvetlerden oluşan 1600 personelle deprem tatbikatı yapıldı.

Ovacık, Nazimiye fay hatlarını içinde bulunduran ve Doğu Anadolu Fay hattı ile Kuzey Anadolu Fay hatlarının kesiştiği noktada bulunan Dersim için bir çok bilim insanı deprem uyarısında bulunuyor.

ÖzgürDersim gazetesinin haberine göre, fay hatlarının ortasında bulunan kentte depreme karşı konteynır kentler kurulurken, Maraş depreminde koordinatör vali olan daha sonra da kararnameyle Dersim’e atanan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu’nun talimatıyla Jandarma komando birliklerinden ve Polis Özel Harekat ile Polis Çevik Kuvvet’ten 1600 kişilik personele deprem eğitimleri verilmeye başlandı.

Şehir merkezinde eski vali konağı olarak bilinen bina yıkılarak enkaz alanları ve parkurlar oluşturuldu. Deprem tatbikatının başlamasıyla birlikte bazı ekipler araçlarla binanın çöktüğü alana hızlıca geçerek koordinasyon sağladı. Ardından genel kontrol, fiziki arama, köpekle ve cihazlı arama ile aletlerle enkaz çalışması yapıldı. Tatbikatta 3 kişi yaralı kurtarılırken, ölen bir kişi enkazdan çıkarıldı.

Sohbeti Aç
Sizi Dinliyoruz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?