‘Aleviler demokrasi mücadelesinde önemli bir güç’

Koblenz Alevi Kültür Merkezi’nde “Türkiye’deki son siyasi süreç” konulu panel yapıldı. Panele konuşmacı olarak katılan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve DEM Parti Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, Alevilerin demokrasi mücadelesinde önemli bir güç olduğunu belirterek, tekleştirici siyasete karşı tüm ezilenlerin birleşerek örgütlenmesi gerektiğini dile getirdiler. 

Koblenz Alevi Kültür Merkezi’nde Türkiye “Türkiye’deki son siyasi süreç” konulu panel yapıldı. Panele, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve DEM Parti Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş konuşmacı olarak katıldı. Panelde Türkiye’deki son siyasal süreç ele alındı.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye’deki kutuplaşmanın AKP iktidarı tarafından manipüle edildiğini belirterek, sorunların gerçekçi bir şekilde tartışılamadığına dikkat çekti. Özellikle Türkiye’deki kutuplaşmanın ve gerginlik siyasetinin AKP’nin sorumluluğunda olduğunu ifade etti ve toplumun bu durumla manipüle edildiğini söyledi. Ayrıca, Kılıçdaroğlu’nun Alevi ve Kürt kimliğini siyasi malzeme olarak kullanma çabalarına da dikkat çekti.

“KÜRTLER VE ALEVİLER ULUSAL DÜZEYDE YOK SAYILIYOR”

DEM Parti Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş ise Türkiye’nin kuruluş siyasetine atıfta bulunarak, tekleştirmeyi esas alan bir sistemin oluşturulmaya çalışıldığını söyledi. Kürtlerin ve Alevilerin ulusal düzeyde yok sayıldığını, tanınmadığını ve mevcut siyasal yapılanmanın günlük siyasi açıklamalarının güvenilir olmadığını ifade etti.

Her iki konuşmacı da Alevilerin demokrasi mücadelesinde önemli bir güç olduğuna vurgu yaparak, tekleştirici siyasete karşı tüm ezilenlerin birleşerek örgütlenmesi gerektiğini dile getirdi. Panelde Türkiye’nin iç politikasındaki gelişmelerin yanı sıra ulusal ve dini kimliklerin siyasetteki rolüne dair kapsamlı bir tartışma gerçekleşti.

Koblenz Cemevi Başkanı Özgür Demir de panele katılımlarından dolayı Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na ve DEM Parti Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş’a teşekkür etti. Demir, yapılan katkıların ve açıklamaların, cemevi topluluğu ve genel olarak katılımcılar için anlamlı bir deneyim olduğunu kaydetti.

PİRHA/ALMANYA 

Sohbeti Aç
Sizi Dinliyoruz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?