Özel, Dersim’den seslendi: DEM Parti resmi bir parti göz önünde ilişki içindeyiz.

özgür özel dersimde

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Dersim’e geldi. Halka seslenen Özel, Dersim Belediyesi’ni bütün CHP’li Büyükşehir belediyeleri ile kardeş kent yapacaklarını vurguladı. DEM Parti ile ilgili olarak ise “Hiçbir siyasi parti bizim gözümüzde şeytan değildir. DEM Parti resmi bir partidir. Her parti gibi gözler önünde ilişki içindeyiz” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Genel Başkan Yardımcıları, Parti Meclisi Üyeleri, Disiplin Kurulu üyeleri ve aralarında Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül ile Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın da olduğu partililerle Dersim’i ziyaret etti.

Nazimiye’de eski Milletvekili Kamer Genç’i anma törenine katılan Özel, daha sonra Dersim merkezde CHP il binasının önünde halka hitap etti.

“ADAYIMIZI SİZE EMANET EDİYORUM”

Nazimiye’ye gelmeden önce önceki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldiğini, onun selamlarını getirdiğini belirterek konuşmasına başlayan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, önce sözü yerel seçimlere getirerek, “Ben buradan Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanı olarak adayımızı Cumhuriyet Halk Partililere, o da yetmez. Tunceli iyi yönetilsin, dürüst, temiz yönetilsin, iyi hizmetler alsın diyen herkese; Cumhuriyet Halk Partisi’nin bütün büyükşehir belediyeleri Tunceli Belediyesi’ne kardeş belediye olsun diye, abi kardeş gibi çalışsınlar, Tunceli bugüne kadar görmediği hizmetleri alsın diye adayımızı size emanet ediyorum” dedi.

“BİZİM GÖZÜMÜZDE HİÇBİR SİYASİ PARTİ ŞEYTAN DEĞİLDİR”

AKP Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işi gücü bırakıp Cumhuriyet Halk Partisi’yle uğraştığını vurgulayan Özel, Cumhurbaşkanı’nın eleştirilerine konu olan DEM Parti ile görüşmelerine ilişkin şunları ifade etti:

“Meclisteki grubu bulunan ve bu milletten oy alan hiçbir siyasi parti bizim gözümüzde şeytan değildir. Randevu istediler. Verdik, geldiler, görüştük. Seçimlerini yaptılar. Tebrik etmeye, hayırlı olsun ziyaretine gittik. Şuradan ilan ediyoruz ki bizim DEM Parti’yle Tayyip Bey istemiyor diye ilişkimizi koparacak kadar onun seçmenine saygısız değiliz ama yine buradan ilan ediyoruz ki, DEM Parti ile gözünüzün önünde, ne ilişki kuruyorsak onu kuruyoruz. Yani kapalı kapılar ardından konuşuyorlar, gizli anlaşmalar yapıyorlar, şunu yapıyorlar, bunu yapıyorlar. Bunların hepsi Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim yalanından ibarettir. DEM Parti resmi bir partidir. Her parti gibi gözler önünde ilişki içindeyiz. Ama Recep Tayyip Erdoğan her gün DEM diyorsun da her gün zam yapıyorsun. Milletin derdi DEM değil, senin yaptığın zam zam zam.”

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINI BİR ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNE ÇIKARACAĞIZ”

Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde en düşük emekli maaşının, asgari ücretin bir buçuk katı olduğunu ama bugün asgari ücretin yüzde 55’ine indiğine vurgu yapan Özel, “Biz diyoruz ki ilk adım olarak, en düşük emekli maaşı bir asgari ücret düzeyine çıkarılmalıdır. O da 17 bin liradır. 10 bin liralık sefalet ücretini kabul etmiyoruz. Buradan sizlerden hangi siyasi görüşten olursa olsun, hangi etnisiteden, hangi mezhepten, hangi inançtan olursa olsun bütün emeklilerimiz için artık o 10 bin lirayı, onun uygun gördüğü, dayattığı, reva gördüğü 10 bin lirayı reddediyoruz” diye belirtti.

Elektrik ve doğal gaz faturalarından boğaza bir şey kalmadığını söyleyen Özel, “Yoksulluk ve sefalet içinde olan emeklilerimize de emekçilerimize de geleceğinden endişeli gençlere de gencecik evlatlarını yurt dışına gönderip de kaybetmek istemeyen ana babalara da sesleniyoruz. Oyları Cumhuriyet Halk Partisi’nde birleştirirsek, bu iktidara yeter artık bizi düşünmeyene bundan sonra oy yok dersek, biz bu kadarını hak etmedik, size bu yerel seçimlerde bir sarı kart gösteriyoruz dersek emin olun bundan sonra her şey yoluna girer” değerlendirmesinde bulundu.

“KIYI ŞERİDİNDEN İÇERİYE DOĞRU CHP’Lİ BELEDİYELERİ ÇOĞALTACAĞIZ”

Hem Tunceli’de hem 81 ilde özellikle ellerindeki 11 büyük şehirde büyük bir başarı elde edeceklerini belirten CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yaklaşan yerel seçimlerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Büyükşehir belediyelerimizi koruyacağımızı, bu sayıyı Ege’deki dört il başta olmak üzere Denizli’den, Manisa’dan, Balıkesir’den, Bursa’dan başlayarak artık Cumhuriyet Halk Partili Belediyeleri kıyı şeridinden içeriye doğru çoğaltacağımızı, İç Anadolu’da çok önemli belediyeler kazanacağımızı görüyorum. İlk aklıma Kırıkkale geliyor. Kastamonu geliyor ancak çok sayıda belediyeyi kazanacağımızı ve Tunceli’de bu sefer, bu güzel memlekette şanlı bayrağımızı ve Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını Tunceli’de Dersim Belediyesi’ne asacağımızı ve Tunceli’ye görülmedik hizmetleri hep beraber yapacağımızı buradan müjdeliyorum.”

“TUNCELİ ÖZEL BİR KENTTİR”

CHP Dersim Belediye Başkan Adayı Ali Mustafa Çelik’de, Dersim’de son zamanlarda artan göç sorununa vurgu yaparak şunları kaydetti:

“Kentimiz boşalıyor. Göç, dramatik bir hal alıyor. Biz kentimizin sorunlarını biliyoruz, çözümleri için hazırız. Tunceli doğası, insanı, çağdaş yaşam tarzı, değerleri, kültürüyle, kimliğiyle özel bir kenttir. Son yıllarda yaşanan ekonomik zorluklarla beraber artan işsizlik, yoksulluk, kentimizin sürekli göç vermesine neden olmaktadır. İnsanlarımız dışarıya göç ettikçe kentimizin özgün, sosyokültürel dokusu bozulma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ancak suç gidenlerin değil, gençlerimize umutlu ve güvenli bir gelecek sunamayan yöneticilerdedir. Biz yoksulluğa mahkum edilen halkın çocuklarının doğduğu topraklardan koparılmalarına seyirci kalmayacağız. İnsana değer vereceğiz. Halka saygılı olacağız, herkesi kucaklayacağız, destekleyeceğiz ve kolaylaştırıcı olacağız. Çevre duyarlılığı içerisinde çağdaş, yaşanabilir, mutlu bir kent yaratacağız”

PİRHA/DERSİM

Sohbeti Aç
Sizi Dinliyoruz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?