DAD Kadın Meclisi: Savaş politikalarına karşı alanlarda buluşalım

DAD Kadın Meclisi, 25 Kasım dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Bugün de savaşın, işgalin, milyonlarca insanın topraklarını terk ederek göç yollarına düşmesinin, kadın bedenin savaş ganimeti olarak görülmesinin baş aktörü erkeklerin savaş politikalarına direnen kadınlar olacaktır. Bizler Zarife Anaların, Beselerin, Sakinelerin, Rozaların ve Mirabel Kardeşlerin mirasçılarıyız onlardan aldığımız güçle buradayız” dedi.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, savaş politikasına karşı çıkan ve mücadele eden kadınlar olarak her yıl olduğu gibi ülkenin her yerinde 25 Kasım dolayısıyla alanlarda olunacağı kaydedildi.

KADIN CİNAYETLERİ HATIRLATILDI

2023 yılının ilk 4 ayında 165 kadının katledildiğini hatırlatan DAD Kadın Meclisi, “Kadın cinayetlerinin katliama dönüştüğü, kadına yönelik erkek şiddetinin sistematik olarak arttığı ve her gün kadın düşmanlığının türlü görünümleriyle yüz yüze geldiğimiz günler yaşıyoruz. Evlerimizde ve işyerlerimizde sistematik olarak erkek-devletin mobbing, taciz ve şiddetine maruz kalıyoruz. Son 20 yılda artan kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet tesadüf olarak değerlendirilemez. Sadece 2023’ün ilk 4 ayında 165 kadın erkekler tarafından katledildi. Kadın cinayetleri politiktir!” dedi.

“SAVAŞ POLİTİKALARINA KARŞI KADINLAR DİRENECEK”

Kadınlar üzerindeki erkek- devlet şiddetine karşı mücadele etmenin yollarının bulunmaya devam edileceğine vurgu yapılan DAD Kadın Meclisi açıklamasında “Bizi güçsüzleştiren tüm silahları üstümüze doğrultan erkek-devlet şiddeti var olmaya devam ettikçe, erkek şiddetiyle baş etmenin yollarıı bulmaya devam edeceğiz. Bugün de savaşın, işgalin, milyonlarca insanın topraklarını terk ederek göç yollarına düşmesinin, kadın bedenin savaş ganimeti olarak görülmesinin baş aktörü erkeklerin savaş politikalarına direnen kadınlar olacaktır. Tekrar tekrar hiç yorulmadan söylüyoruz kadın kazanımlarımız ne gözaltılar ile ne kayyımla ne de savaşla, işgalle elimizden alınabilir. Kadın cinayetlerinde, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz davalarında tahrik ve iyi hal indirimlerine, Türkiye’nin taraf olduğu ve İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen; “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi” sözleşmesinin iptal edilmesine karşı çıkıyoruz!” ifadeleri kullanıldı.

“KAZANILMIŞ HAKLARIMIZA KARŞI BURADAYIZ”

DAD Kasın Meclisi’nin açıklamasının devamında şunlar belirtildi:

“Cinsiyet temelli şiddete karşı sigortamız olan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz! Yargı reformu adi altında tecavüzlerin önünün açılmasına, çocuk istismarının  ve kadın cinayetlerinin artmasına zemin hazırlıyorlar. Kadın düşmanı yargı paketiyle nafakaya gasp, cinsel istismara af getirmeye yeltenmeye çalışıyorlar.15 yaş altı evliliği meşrulaştıran istismar affını daha önce engelledik. Nafakaya gasp, istismara affa izin vermeyeceğiz! Kadına yönelik şiddetin önlenmesine dönük hazırlanan 6284 sayılı kanun yürürlükten kaldırılsın isteyenlere, kadınları şiddet gördüklerinde başvuracakları mekanizmaların yoksun bırakmak isteyenlere, şiddeti, tacizi, tecavüzü engellemek yerine kadınların kazanılmış haklarına göz koyup elinden almak isteyenlere karşı buradayız!

“ALANLARDA BULUŞALIM”

Demokratik Alevi Dernekleri kadınları olarak hayatın her alanında yok sayılan kadınlarla, kız kardeşlerimizle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde alanlarda buluşuyoruz! Hak ve hakikat uğruna mücadelede pervane olan kadınlar kainatın özüdür. Haktan geldik ve o güzellikte vücut bulduk. Bizler Zarife Anaların, Beselerin, Sakinelerin, Rozaların ve Mirabel Kardeşlerin mirasçılarıyız onlardan aldığımız güçle buradayız.”

Sohbeti Aç
Sizi Dinliyoruz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?