HEDEP, DBP ve Amed Barosu Gazze’deki hastane saldırısını kınadı

DBP ve Amed Barosu, Gazze’de hastanenin vurulmasını yaptığı açıklama ile kınadı. Saldırıyı kınayan HEDEP de ‘İsrail devleti tüm dünyanın gözü önünde insanlık suçu işliyor… Ortadoğu’da ve tüm dünyada savaşa topyekun karşı çıkılmalıdır’ dedi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İsrail’in Gazze’deki El-ehli Baptist Hastanesi’ne yönelik gerçekleştirdiği saldırıda en az 500 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Saldırının kınandığı DBP açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Ortadoğu’da barışın sesinin yükseltilmesinin önemi maalesef sivillerin katledilmesinden sonra görünür olmaktadır. Bugün Filistin ve Rojava konusunda bütün dünya riyakar bir tutum içine girmektedir. Özellikle Türkiye’deki yandaş basının ikiyüzlülüğü hakikati bilen herkesi hayrete düşürmektedir. Daha 10 gün önce Rojava’da su tesislerinin, elektrik kaynaklarının, hastanelerin bombalanmasını, sivil katliamları görmeyenlerin timsah gözyaşları ile Filistin’deki katliama yaklaşması insanlık için utanç sebebidir. Türkiye’deki ikiyüzlülük sadece basınla sınırlı kalmamakta, iktidar ve onun izini sürenler tarafından da devam ettirilmektedir.

Bugün Filistin halkını en çok anlayan Kürt halkıdır. Ve acısını da paylaşan halkımızdır. Gazze’de İsrail tarafından hastaneye yapılan ve 500’den fazla insanın katledildiği saldırıyı kınıyoruz.”

Amed Barosu’ndan kınama

Yine Gazze’deki hastane katliamına ilişkin Amed Barosu da açıklama yaptı. Baro tarafından yapılan açıklamada, “İsrail devletini, sivil insanlara yönelik gerçekleştirdiği katliamlardan dolayı şiddetle kınıyoruz. Uluslararası toplumu, bu vahşete karşı derhal harekete geçmeye çağırıyoruz” denildi.

HEDEP’ten kınama

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), İsrail’in Gazze’de bir hastaneye yönelik saldırısına tepki gösterdi. Partinin sanal medya hesabından yapılan açıklamada, “İsrail’in Gazze’de sivillerin sığındığı, yaralıların tedavi gördüğü hastaneye yönelik saldırılarını lanetliyoruz. Bu yaşananların tamamı insanlığa karşı işlenmiş suçlardır. Bütün dünya halklarını Ortadoğu’da barışın sesini yükseltmeye çağırıyoruz” denildi.

‘İnsanlık suçu’
HEDEP Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan da da sanal medya hesaplarından tepki gösterdi. Hatimoğulları, “İsrail devleti Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalayarak yüzlerce insanı katletti! İsrail devleti tüm dünyanın gözü önünde insanlık suçu işliyor… Ortadoğu’da ve tüm dünyada savaşa topyekun karşı çıkılmalıdır” sözleriyle tepki gösterdi. Bakırhan da “İsrail pervasızca insanlık suçu işliyor. Bunu yaparken de bütün dünyanın gözü önünde saldırıları gerçekleştiriyor ve bu durum destekleniyor. Bir an önce bu saldırıların durdurulup ateşkesin sağlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

YENİ YAŞAM

Sohbeti Aç
Sizi Dinliyoruz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?