Yeşil Sol Parti kongresi: Eş Genel Başkanlar ve yeni isim belirlendi: HEDEP

Yeşil Sol Parti’nin ‘Özgürlük İçin Yeniden’ şiarıyla gerçekleştirdiği büyük kongresine binlerce kişi katıldı. Parti isminin HEDEP olarak değiştirilmesi, eş genel başkanlığa da Tülay Hatimoğulları Oruç ve Tuncer Bakırhan seçilmesinin yanı sıra kongrede tüzük değişikliğine de gidildi. Kongrede PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talebi dile getirildi

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 4’üncü Büyük Kongresi’ni Ankara’da bulunan Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşti.

“Özgürlük İçin Yeniden / Ji bo Azadiyê” şiarıyla yapılan kongreye, ülkenin dört bir yanından binlerce kişi katıldı. Salonda yeterli yer olmadığı için binlerce kişi, salonun dışarısında kaldı.

Kitleden sık sık “Bijî berxwedana Rojava” sloganları yükseldi.

Kongre salonuna, “Kürt sorununa demokratik çözüm”, “Tecride hayır barış hemen şimdi”, “Demokratik Anayasa” ve “İklimi değil sistemi değiştir” sloganlarının yazılı olduğu pankartlar asıldı.

Öğlen saatlerinde yapılan seçimlerde yaklaşık 800 delege oy kullandı. PM, asil 80, yedek 35, fahri 10 olmak üzere 125 kişiden oluştu. Kongrede, ayrıca Merkezi Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu üyeleri de belirlendi.

Kongrenin temel gündeminin, Kürt sorununun demokratik çözümü, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve yeni anayasa oldu.

Birçok siyasi parti temsilcisi de kongreye katıldı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Sultan Özcan ve Cahit Kırkızak, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Sözcüleri Canan Yüce ve Cavit Uğur, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) eski Milletvekili Barış Atay, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Dönem Sözcüsü Juliana Gözen, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan bu isimlerden bazıları oldu. SOL Parti adına İlknur Beşer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Devrim Barış Çelik ve Deva Partisi yetkilileri de kongreye katıldı.

Yeni isim HEDEP

Partinin Hazırlık ve Mutabakat Komisyonu’nda alınan karara göre, partinin yeni ismi Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) oldu. Yine Hazırlık ve Mutabakat Komisyonu’nun, Tülay Hatimoğulları Oruç ve Tuncer Bakırhan isimlerini kongre iradesine sunması üzerine Hatimoğulları ve Bakırhan, partinin yeni eş genel başkanları seçildi.

Kongreye tutsak siyasetçiler de mesaj gönderdi.

Kandıra F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, kongreyi selamlayarak, “Sevgili halkımız, kadınlar, gençler, yoldaşlar merhaba! Kongre divanını, partili arkadaşlarımı, tüm delege ve katılımcıları, kıymetli konuklarımızı saygıyla selamlıyoruz. Bizleri yenileyen mücadele sürekliliğidir. Duruma teslim olmamaktır. Demokratik özgürlükçü kadın çizgimize ağır saldırılar düzenleyenler, bin bir komplo, hileyle güçten düşürmeye çalışanlar, bir kez daha yenilenme enerjimiz karşısında bozguna uğrayacaklar. Hapishanedeki siyasi rehineler, devrimci tutsaklar olarak daima yanınızda olacağız. Filistin’den Rojava’ya mazlum halklar varlık mücadelesini, işçinin ekmek, kadının yaşam mücadelesini ve hepimiz için özgürlük, adalet davasını her koşulda savunacağız. Kongremizin büyük insanlığa, Türkiye Kürdistan halklarına, hak ve özgürlük talep edenlere güç taşımasını diliyor, sizleri saygıyla, sevgiyle, özlemle selamlıyoruz” mesajını gönderdi.

HDP eski Amed Milletvekili Semra Güzel, Kandıra Cezaevi’nden gönderdiği mesajında, “Yıllardır verdiğimiz demokrasi ve hak mücadelemiz içeride ve dışarıda devam ediyor. Her ne kadar bugün bizler halkımızın iradesi olarak dört duvar arasında hapsedilmeye çalışılsak da yüreğimiz meydanlarda ve bugün sizlerle birlikte bu kongre salonlarında. Yeni dönemin enerji ve motivasyonuyla tüm yoldaşlarıma halkımıza başarılar diliyorum. Kongremiz hepimize ve partimize umut, inanç besleyen tüm demokrasi ve özgürlük sevdalılarına kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.

Demirtaş: Özgür yarınlarda görüşmeyi umut ediyoruz

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde olan Sebahat Tuncel, Ayla Akat Ata, Zeynep Karaman ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökhan, Kobanê Davası kapsamında yargılanan tutsak kadınlar adına mesaj gönderdi. Kongrenin selamlandığı mesajda, “Karanlığı yırtarak aydınlık yarınlar için direnen halkımızı, kadınları, yoldaşlarımızı, kongre delegasyonunu ve kongremize dayanışma için katılan dostlarımızı özgürlük mücadelemizin coşkusuyla, direnişi ile selamlıyoruz. Kurdistan, Türkiye ve Ortadoğu’da onurlu bir barışı geliştirmek için yola çıkanlar olarak; halklarımıza dayatılan savaşlara, işgale, sömürüye, tecride ‘hayır’ diyor, mazlum halklarla dayanışma içinde olduğumuzun altını bir kez daha çizmek istiyoruz. Ekonomik kriz, işsizlik, yoksulluk, adaletsizlik ve amansız devlet şiddetine karşı değiştirecek gücümüz, mücadele azmimiz var. Bu zorlu ve onurlu yolda yürüyenlere selam olsun. Kongremizde seçilecek eş başkanlarımıza, parti meclisi üyelerimize başarılar diliyor, bugüne kadar mücadelemizde emeği geçen tüm yoldaşlarımıza da şükranlarımızı sunuyoruz. Başta Kurdistanlı ve Türkiyeli kadınlar ile tüm dünya kadınlarının özgürlük mücadelesinden aldığımız dirençle kongreyi selamlarız. Jin jiyan Azadî” denildi.

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve yerine kayyum atanan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, şu mesajı gönderdi: “Kongremizin başarılı olması dileğiyle tüm katılımcıları, delegeleri, dostlarımız ve kongreye gelemeyen halkımızı yürek dolusu hasretle selamlıyor, özgür yarınlarda görüşebilmeyi ümit ediyoruz. Serkeftin.”

Kobanê Davası kapsamında Sincan F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Alp Altınörs, Günay Kubilay, İsmail Şengül, Nazmi Gür, Ali Ürküt ve Bülent Parmaksız’ın gönderdikleri mesajda şu ifadeler yer aldı: “Faşizme karşı görkemli direniş sergileyen yoldaşlarımızın, zulme karşı sokaklarda mücadelesini yükselten kadınların, her türlü baskı ve sömürü politikasına karşı alın teriyle yaşam mücadelesi veren emekçilerin devrimci coşkusu ile Kongreyi selamlıyoruz. Filistin’den Rojava’ya kadar zalim iktidarlara ve sömürgeciliğe karşı insanlık tarihinin en büyük direnişlerinden birini sergileyen halklar, bugün tüm dünya ezilenlerinin umudu olmuştur. Önümüzdeki zorlu yolu direne direne, umutla, cesaretle zafere ulaştıracağımıza olan inancımız tamdır. Kongremizde seçilecek eş başkanlarımıza, parti meclisi üyelerimize başarılar diliyor, bugüne kadar mücadelemizde emeği geçen tüm yoldaşlarımıza da şükranlarımızı sunuyoruz.”

YENİ YAŞAM GAZETESİ

Sohbeti Aç
Sizi Dinliyoruz
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?