Haberler

3 fotoğraf, 3 hikaye: Gözler

3 fotoğraf, 3 hikaye: Gözler


Güneş o gün batmaya yakındı. Aklımda Ovacık Aksu Deresi’nde uzun pozlama yapma fikri vardı. Evde biraz oyalandıktan sonra, çantamı sırtıma alıp evden dışarı çıktım. Ovamkent evlerini geçtikten sonra Aksu Deresi çıkışında kucağında çalı çırpı odunlarıyla bana doğru yürüyen Sümbül teyze ile karşılaşma fırsatım oldu. Kendisi bana doğru yürümeye devam ettiği sırada, ben fotoğraf makinemi çantasından çıkarıp, nasıl bir fotoğraf çekmem gerektiğinin planını yaptım. Dakikalar sonra yan yana olduk. Fotoğraflarını çekebilmem için önce kendisinden izin istedim. Ardından Sümbül teyze teklifimi kabul edince ardı ardına fotoğraflar çekmeye başladım. En güzel fotoğraf karesini en son deklanşöre bastığımda yakaladım. Sümbül teyze bana alışmış, gülmeye başlamış ve o anı artık yakalamıştım.


Munzur Dağları’na iki yıl önce üç turistle birlikte bir doğa gezisi düzenlemiştik. Gezi rotasında gittiğimiz Gani Hesen yaylasında gözleri hep gülen, saçları ise rüzgar karşısında hem direnen Eylül ile karşılaştım. Çocukluğu Munzur Dağları’nın o zifiri karanlık, soğuk ve yalnız diyarlarında geçiyordu. Çevreden, dağlardan ve yaşamların geçtiği çadırlardan fotoğraflar çektikten sonra Eylül’ün, o insanın canını ısıtan gözlerinin fotoğrafını çektim. Bana bakmaması, gözlerini başka yöne çevirmesi ise çektiğim fotoğrafta bambaşka bir duygu yaratmıştı.

Gule Teyze… Yıllar önce yaşamakta olduğumuz mahallede bir sokak ötemizdeki bir odalı iki katlı toprak bir evde yaşardı. Akşamları, evinin altındaki ahırdan sobada yakmak için odunlarını çıkarırdı. Ve, biz mahallenin çocuklarından da o odunları üst kattaki evin kapısının önüne bırakmamızı isterdi. O zamanlar, yıllar geçtikten sonra Gule teyzenin fotoğrafını çekeceğimi tahmin bile edemedim. Sonrasında fotoğrafla tanıştığım zamanlar Gule teyzenin o esmer yüzündeki yaşanmışlık şiirleri olan kırışıklıklarının kendisini ne kadar da çok yorduğunu fotoğrafladım. Günümüzde ise Ovacık’a gittiğim her vakit kendisini mutlaka görür ve esmer yüzünde artan kırışıklıkların, acıların fotoğrafını çekerim.

admin

Şubat 5th, 2017

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir